Wednesday, July 17, 2013

Breathe and reboot / MOVING TO ICELAND + closet sale!

It's so weird being back after such a long break. It's been well over two months. And let me just start by saying how heartwarming it is to come back to all of your lovely letters and comments. It just makes me realize just how much I've missed you guys. The good thing is I'm almost back to my old self - healthy and happy, so my blog should continue with full force and loads of inspired posts. Although things are going to be a little bit different from now on as you might have guessed from the title *excited giggle*. After school ended in May I just felt like I'd been run over by a truck. I literally felt and looked like I've aged 10 years - so I decided that it is about time to take a little breather. Evidentially my body agreed and I spent first weeks of June sick in bed. But I didn't mind cause I had just received some unbelievable news! I got the scholarship I had applied for in winter and I had been accepted to Iceland Academy of the Arts! So..I'm moving to Reykjavik!!! Although soon after getting the news reality started to sink in. I have just a few months to pretty much reorganize my whole life, all my plans, work etc. Also considering the fact that moving and living in Iceland is not going to be easy for an Estonian cause it's a pretty hard financial nut to crack. So I guess the first semester is going to be a trial-error run to see if I'm even up for it. This is also somewhat of a chance to start over, to breathe and reboot, so I'm getting rid of everything I don't need and having a tiny closet sale. And here's a selection of photographs I took a few weeks ago, it was 5 am and I could sleep so I went for a barefoot walk in my neighborhood. I'm pretty sure the postman thought that I was on some kind of a weird shroomie hippie, walking around with no shoes and humming along with the birds, but I didn't mind. So I hope you like the pictures and be sure to tell me what you think :)

Oi kui kummaline on siin tagasi olla pärast sellist hiiglamapikka pausi. Aga nii kiisubeebiselt armas on saabuda hunniku armsate kirjade ja kommentaaride juurde, paneb lausa imestama kuidas ma suutsin üldse nii kaua eemal olla. Aga hea uudis on see, et olen juba täitsa terve lambuke - kosunud ja valmis uuesti heinamaa pääle lustima minema, juhei. Seega hakkab nüüd jälle mõnusa hooga postitusi tulema, kuigi edaspidi on asjad naaaaatuke teistmoodi nagu võibolla selle postituse pealkirjast võib järeldada. Kui kool kunagi mai keskel läbi sai oli mul tõsimeeli raskusi enda peeglist äratundmisega. Tundus nagu ma oleks mõne kuuga 10 aastat vananenud, ka enesetunne oli vastav. Niisiis sain aru, et nii mu vaimse- kui muidu tervise huvides tuleb nüüd  küll aeg maha võtta ja natuke hinge tõmmata. Mitte, et mul lõpuks üldse sõnaõigust oleks olnud, sest juuni alguses hakkas terve organism streikima ja tudisesin mitu nädalat voodis. Aga minu tuju see ei rikkunud sest olin just saanud kõige imelisema väikese.. tegelikult mõõdukalt suure uudise. Nimelt sain teada, et võin talvel Reykjaviki poole teele pandud portfooliole nüüd kenasti järgi sõita, sest sain oma igatsetud stipendiumi ja õppekoha Islandi Kunstiakadeemia moeosakonnas! Tu-tu-tuus! Muidugi ei läinud kaua, enne kui mustad reaalsuspilved hakkasid pea kohal nahka tegema. Nimelt jõudis kohale, et mul on vaid mõne kuuga vaja terve elu ümber korraldada - plaanid, töö, kodu jnejne. Ja muidugi ka see tõsiasi, et Islandile ümber paiknemine on ühele väikesele eestlasele ikka parajalt kõva finantspähkel. Kui esimest korda Reykjaviki kinnisvaramaailmaga tutvusin oli esimene mõte: ei tea palju ma ühe neeru eest raha saaks? Aga siia olukorda sobib mu lemmiklause paremini kui rusikas silmaauku - kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Ja nii ongi. Sellegipoolest kujuneb esimesest semestrist ja poolaastast üks paras katseaeg. Ja mõneti on see ka võimalus otsast alustada, puhas leht ja puha. Niisiis vabanen kõigest üleliigsest, et saaks Eestile lennukiaknast kerge kohvri ja südamega peatse nägemiseni soovida ja ta-daa lehvitada. Seega korraldan ma nüüd sellise väikese avatud kapi päeva ja annan oma armsale nodile võimaluse uue kodu ja armastava kandja leida. Aga lasengi teid nüüd pilte ja poodi uudistama. Fotod on tehtud mõned nädalad tagasi kell 5 hommikul, kui unetus jälle kiusas ja otsustasin kodukandile paljajalu väikese tiiru peale teha. Postiljonionu mõtles raudselt, et tegemist on mingi kummalise hipiga, kes paar seent põske pistnud ja nüüd paljajalu linnulaulu kaasa ümisedes maailma avastab. Lahke nagu ma olen, jätsin talle tema arvamuse ja nautisin südamerahuga seda imelist hommikut edasi. Aga teie, mu hiirekesed, olge ikka tublid!:)
CLICK!
(I used CanonEOS 600D, 50mm lens and Canon controller RC-1 for the photographs)
(Floral blouse from banggood.com)
I also wanted to share this lovely clip by Lea Amiel and Nicolas Libersalle. Enjoy :)

51 comments:

 1. Yay, glad to see that you're back and are well :)
  Congrats on the scholarship!!

  ReplyDelete
 2. Kerti, you are one of the most beautiful girls in the world.
  I missed your blogposts, your pictures and everything about you.
  Again, the green-red-contrasts look great!

  I just wanted to say: It's wonderful that you're back!
  <3


  Matthias

  ReplyDelete
 3. Suurepärased uudised! Palju - palju õnne! Sa oled selle kuhjaga ära teeninud. :)

  ReplyDelete
 4. ...and congratulations for your scholarship!
  I hope you enjoy your time. In a month, I am living for one year in Poland. This will become very similar to yoursituation, I guess. Enjoy your time!

  Matthias

  ReplyDelete
 5. Palju õnne kõige puhul! Loodan, et saad oma Islandi-rahad kokku ja naudid sealset inspireerivat loodust ja võimalust, mis sulle on antud! :)

  ReplyDelete
 6. Aitan su müügile kaasa ja jagan postitust fb-s :) Palju edu & imelisi kogemusi Islandil :)

  ReplyDelete
 7. Congratulations! Iceland is a wonderful country, I was there in May doing an internship as well. I fell in love and I really really miss it a lot. Enjoy!

  ReplyDelete
 8. wow sounds amazing, wish you all the best and you look amazing as always
  xx ish
  tiny-heart-beats.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. beautiful photos as always :)
  wish you luck with moving to iceland :*

  ReplyDelete
 10. I'm so glad you're back! And the photos are absolutely amazing. I wish you all the best, love.

  - Mie

  ReplyDelete
 11. OMG I missed you and your photos SO MUCH! Amazing talented Kertiii <3

  ReplyDelete
 12. Great picture! I love your photos!

  ReplyDelete
 13. your pictures are always so wonderful


  Http://Fashioneiric.blogspot.com

  Coline ♡

  ReplyDelete
 14. Palju-palju õnne ja edu sulle Islandil! :)

  ReplyDelete
 15. Beautiful photos. Have a great time prepping for Iceland! Congrats on the scholarship!

  ReplyDelete
 16. What amazing news! Hope that you can start through in Iceland! Wish you good luck for your journey! :)

  www.nevernotinspired.blogspot.de

  ReplyDelete
 17. it´s great that you´re back! love your blog! :)
  http://bonesincouture.blogspot.sk

  ReplyDelete
 18. wow, kuidas sul veab, island on nii võimas ja ilus maa, nii et võtab lausa kadedaks. Ise elasin islandil kaks kuud ja ilgelt tahaks tagasi :) Palju edu!

  ReplyDelete
 19. We all missed you soooo much ♥
  I'm glad that you're back!!

  ReplyDelete
 20. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 21. Gosh, I love your posts! I came here everyday to see if there were something new hahaha

  Welcome back =) ♥

  lovelyrossignol.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. Lovely shots, love your blouse ♡

  ReplyDelete
 23. Your posts are perfect as always! lovely!

  kisses!

  http://liissamattos.blogspot.com.br/

  ReplyDelete
 24. holy shit this is amazing! omg we use the same camera but i didnt know it could take amazing photos such as yours! i just found out about your blog and this is really amazing!

  ReplyDelete
 25. I want to go to Iceland since ever! It's so crazy you're going to live there! Well, I wish you good luck:)

  xx
  http://cupofnovember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 26. Tere! Väga kaunis postitus jällegi, ja soovin palju edu. :)
  Aga selline küsimus ka, et kui sa photoshopis töötled, kas sa kasutad selleks actioneid? Kui jah, siis milliseid? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Suur aitäh!
   Fotode koha pealt sihuke lugu, et actioneid ei kasuta, need "lõhuvad" kohutavalt pilti. Kõik värvikorrektuurid teen kenasti curves'des. Seal olen enda maitse ja eelistuste järgi need ka ära salvestanud ja saab samu nö. settinguid korduvalt kasutada. Kuna ma pidevalt selle kohta küsimusi saan, siis täitsa kaalun tulevikus väikese tutoriali laadse postituse teha. Aga seniks võid guugeldada. Hästi palju lihtsaid õpetusi on olemas kuidas curve kasutada ja neid salvestada. Loodan, et sain natuke abiks olla :)

   Delete
 27. Ma igatsesin sind ja su postitusi niiii niiiiiiiii hirmsasti taga! Iga nädal käisin vaatamas, kas ikkkka veel pole uut postitust! Edu sulle Islandil! :) ps! Võin ma küsida, kuhu su taksibeebi jääb? Eestisse?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oi-oi, nii tore kuulda! Aga nüüd olen tagasi ja võid lausa iga paari päeva tagant piiluda. Nossumossu jääb mul kahjuks koju :( Kuigi ei ole hullu, tal on siin aed ja linnud, keda taga ajada ja urud, mida kaevata. Ja tegelikult ei ole ta üldse enam beebi, täitsa kahekordne juubilar mul siin juba, kuigi minu jaoks jääb ta alati väikeseks kutsikaks, aga see kahjuks ei muuda asjaolu, et tiigrike on siiski reisimiseks ja ümber paiknemiseks natuke liiga eakas ja kehva tervisega. :)

   Delete
  2. Taksid jäävad alati taksibeebideks, ka kahekordsete juubilaridena! :) Edu sulle Islandil! Ja siis kohe hästi hästi palju pilte, et meil Eestis oleks ka mida vaadata!!! :)

   Delete
 28. Iceland, wow, you're so lucky! Good luck with everything!

  ReplyDelete
 29. I'm so glad you're back! I was wondering about you! Good luck on the move, it sounds so exciting?! You should trademark that torquiose color ;)

  ReplyDelete
 30. Welcome back and congratulations on the scholarship! That's so exciting! I'm sure it will be a big change, but also an exhilarating one. I can't wait to see all your posts from Iceland.

  ReplyDelete
 31. Amazing pictures and i adore the outfit
  you're so beautiful :)

  ReplyDelete
 32. Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work

  ReplyDelete
 33. Thanks so much with this fantastic new web site. I’m very fired up to show it to anyone. It makes me so satisfied your vast understanding and wisdom have a new channel for trying into the world. Liga Italia

  ReplyDelete
 34. It is perfect time to make a few plans judi poker for the long run and it’s time to be happy. poker online
  I’ve learn this submit and if I may I wish to suggest you some interesting issues or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles regarding judi poker online
  this article. I wish to learn more things approximately it!

  ReplyDelete
 35. Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work Agen Sbobet Online

  ReplyDelete
 36. This is a great web site. Good sparkling user interface and very informative blogs. I will be coming back in a bit, thanks for the great article. I have found it enormously useful.
  FRIV 2 | Juegos Friv | Friv 2 Planet | Play Friv 2 Games
  Juegos Friv - Colección de Juegosfrivas
  Kizi | Daily Games | Play Kizi 2 Online

  ReplyDelete
 37. Your blog is to me one the best blogs, picture wise, because they are so clear and romantic.

  gclub
  gclub casino online
  จีคลับ

  ReplyDelete
 38. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

  Website
  Information

  ReplyDelete